Watsu – טיפול ייחודי במים לגוף, לנפש ולנשמה

מאת: טליה מצפון

It was said in Egypt that water has given the soul
a compensation for taking on a bodily form. In
water our body finds the freedom the soul has lost.
Watsu is the continuing exploration of that freedom.

  (Herold Dull)

המים הם עולם מופלא שטומן בחובו כוחות שהשפעתם על האדם היא גדולה, מגוונת ומרתקת. נסו לדמיין לעצמכם שאתם עומדים על שפת הים ומתבוננים במרחב האינסופי של המים, אתם עומדים מול מפלי הניאגרה השוצפים או ליד נחל זורם ברוגע בין עצי החורש. כל אחד מהמצבים המתוארים יעורר בכם תחושות שונות אבל לעולם לא תישארו אדישים למראה של מים.המים הם מקור חיים במובן הכולל של המילה ויש להם כוחות ריפוי מופלאים.

עפ”י הפילוסופיה הסינית יסוד המים בטבע מבטא את עולם הרגש שלנו. רגשות עזים כגון צער, כאב, אושר או שמחה באים לידי ביטוי בהצפה של דמעות, שפל וגאות באים לידי ביטוי בעולם הרגש במצבים משתנים בין דיכאון למצב רוח מרומם, המעמקים הנסתרים של המים בטבע כגון מעמקי הים, שבהם רב הנסתר על הגלוי, מזכירים את המעמקים האפלים של תת המודע שלנו.
היכולת לצוף במים גורמת לכך שהאדם הצף מרגיש מרחף ומשוחרר. במצב של ציפה משתחררים שרירים תפוסים שעוצרים בתוכם מתחים שמקורם ברגשות שליליים, בפחדים וחרדות שמקורם בזיכרונות שהגוף עוצר בתוכו.
מתוך ההבנות האלה התפתח טיפול במים שנקרא ווטסו.

ווטסו היא שיטת טיפול במים שפותחה לפני כ-20 שנה ע”י הרולד דאל. דאל למד שיאצו ביפן ועסק בכך שנים רבות. בתחילת שנות ה- 80 הגיע למעיינות החמים בהארבין, קליפורניה, ושם החל לשלב את טיפולי השיאצו במים. מתוך השילוב הזה התפתח הווטסו והתפשט ברחבי העולם.

מים חמים הם המקום האידיאלי בו הגוף יכול לחוש חופש מוחלט. התמיכה של המים והמגע החם והמלטף שלהם בגוף משרים על האדם רגיעה ומשחררים אותו ממתחים נפשיים כמו גם ממתחים גופניים שנובעים מהם. יכולת הציפה במים משחררת את הגוף מההשפעה של כוח הכובד ומאפשרת תנועתיות בלתי מוגבלת שלא קיימת ביבשה. תכונות מופלאות אלה של המים והשפעתם הטובה על האדם הם העומדים ביסוד הטיפול בווטסו.

שיטת טיפול זו משלבת רוטציות של הגוף, מתיחות, שחרור ולחיצות לאורך המסלולים של זרימת האנרגיה בגוף. המטפל תומך בגוף המטופל, מנענע אותו ומניע אותו במים בתנועות רכות וארוכות שיש בהן רצף מתמשך וזרימה עם המים. תוך כדי התנועה במים המטפל עובד על הגמשה ומתיחה של שרירים ומפרקים. כשהמטופל משוחרר ממתחים ולחצים וכל הגוף משוחרר גם הוא, המתיחות מתבצעות ללא כאב וטווח התנועה של המפרקים רחב יותר.

הלחץ של המים על החלקים השונים של הגוף והמרצת זרימת הדם בגוף מגרים ומעוררים תפקודים רבים שהיו מוזנחים ורדומים בגוף, הגוף מתעורר לחיים חדשים.

הטיפול בווטסו מומלץ לאנשים הסובלים מכאבי גב ובעיות בעמוד השדרה. המים החמים והתמיכה שהם מעניקים לגוף יוצרים תנאים אידיאלים לשחרור מוחלט של עמוד השדרה, לשחרור הלחץ מהחוליות ולהרפיה של השרירים. במצב ששרירי הגב לא מכווצים זרימת הדם יכולה לסלק פסולת מצטברת של חילוף חומרים מהשרירים ובכך להפיג עייפות שרירים. שחרור של השרירים המקיפים את עמוד השדרה משחרר לחץ מהעצבים, מקל על הכאב ומשפר את ההרגשה בכל הגוף.

הווטסו הוא טיפול נפלא לנשים בהריון. לקראת השליש האחרון של ההריון משקל הגוף עולה, התנועה הופכת להיות יותר מסורבלת ומוגבלת ומתמעטות האפשרויות לפעילות גופנית. הטיפול בווטסו מקל על כאבי גב תחתון מהם סובלות נשים רבות, השחרור המקסימלי של השרירים והמפרקים נותן לעובר מרחב יתר ברחם, הזרימה של המים והתנועה של גוף האם במים יוצרת הרמוניה עם התנועות של העובר, וההשפעה המרגיעה של המים משחררת את האם מלחצים ונוסכת שלווה באם ובעובר כאחד.

במים אין גבולות ומחיצות וכאשר אנחנו נמצאים במים גם המחיצות בינינו לבין האחר נופלות. תהליך ההריון והלידה וחודשי החיים הראשונים של התינוק הם תקופה רוויה ברגשות שצפים ועולים בעוצמות שונות בתוך התא המשפחתי ומפגשים עם המים מתאימים מאוד לתקופה זו.

המים ככלי טיפולי והווטסו כשיטת טיפול ייחודית מגלמים בתוכם אפשרויות בלתי מוגבלות לטיפול במגוון רחב של בעיות בתחום הרגש והנפש. לדוגמא: טיפול בבעיות של דימוי עצמי, קבלת עצמי ברמה האינטימית, שחרור מעכבות רגשיות במטרה לשפר יכולות בתחום הקשרים האינטימיים הן מבחינה רגשית והן מבחינה גופנית. בעיות רבות שמקורן בלחצים נפשיים מתמשכים יכולות למצוא פתרון או הקלה באמצעות הטיפול. הטיפול בווטסו משחרר מלחצים גופניים ונפשיים, משפר את התפקוד של האיברים הפנימיים, משחרר חסימות רגשיות ועל-ידי כך מביא לאיזון נפשי- גופני.

כולנו חיים היום בעולם חומרני, תחרותי ותובעני שמרחיק אותנו מעצמנו ומאורח חיים טבעי. אנחנו פועלים יותר עפ”י הרציונל ופחות עפ”י הרגש וחוסר האיזון הזה הוא מקור להרבה קשיים ובעיות שאנחנו חווים בחיינו. טיפול במים יכול לרכך את הלחצים היום- יומיים ולמנוע את השפעתם השלילית על בריאותנו.
בעקבות הווטסו התפתחו שיטות נוספות של טיפול במים: Waterdance , Healingdance , Jahara , ועוד.